me-מרכזים לטיפול רגשי

מוקד מידע וזימון תורים:

5806*

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיפול בהתמכרות

התמכרות היא דפוס של שימוש בחומרים, או בהתנהגויות – שמאפשרות לאדם לקבל עונג רגשי מסוים, לטווח הקצר. הסיבה שדפוס זה נקרא התמכרות, כיוון שדרך החזרה על הדפוס, מתפתחת תלות, במושא החומר, או ההתנהגות, שמאפשרים את העונג לטווח הקצר. סיבה נוספת, לפיה ניתן לכנות את הדפוס כ-התמכרות, כיוון "שהמכור", מוכר דבר מה, בתמורה להנאתו מן החומר/התנהגות. האדם מוכר, פיסה מסוימת מרמת השליטה שלו על חייו, ומן ההחלטות הבריאות והעצמאיות שהוא יכול לקיים וליישם. הדבר מתבטא בירידה בתפקוד הרגשי, הקוגניטיבי, החברתי, האנרגטי – ואף השפעה על הפן הזוגי, האקדמי, התעסוקתי, המשפחתי וכיוצא בזה.

המצב מקצין

התמכרות, מתאפיינת גם בהקצנת השימוש בחומרים, ובהתנהגויות – כדי לקבל יותר מן ההנאה לטווח הקצר. ההתמכרות מתבטאת בכך, שהמחיר שמשלם האדם, עבור השימוש בחומרים, ממשיך לעלות, "והמכור" ממשיך לשלם, גם אל מול ההשלכות. יש בעלי מקצוע, שרואים את ההתמכרות בהיבט הנוירולוגי שלה – ומצהירים, כי סמים ושלל דברים אחרים המוגדרים כממכרים – יכולים להשפיע על מבנה המוח, ועל פעילותו – מה שיכול להפוך את הגמילה למאתגרת יותר. אם כי, יש לזכור – שהמוח הוא פלסטי, וכפי שהוא נע לכיוון אחד, כך הוא יכול לנוע לכיוון אחר.

עקב כך, שהתמכרות היא זו שמבקשת מאדם לשלם מחירים מסוימים באיכות חייו, היעד של גמילה מהתמכרויות – הוא להחזיר לאדם את איכות חייו, ולתמוך בו בחזרה לתלם חייו. על כן, בבחירה כדרך הגמילה מההתמכרות, אדם יכול לקחת לעצמו חזרה את העוצמה, ואת המושכות על חייו – ולקבל בחירות אחראיות ומועילות יותר לרמת מחייתו ואיכות חייו.

סוגי התמכרויות

להלן מספר סוגי התמכרויות:

  • לסוגי סמים אלכוהול
  • תרופות במרשם
  • התמכרות לקניות
  • למסכים
  • להימורים
  • לספורט
  • למין
  • למצבים רגשיים
  • להישגים
  • לכאב

וכיוצא בזה.

התמכרות ברובד הרגשי/פיזי

התמכרות יכולה להיות ברובד הרגשי, כמו גם ברובד הפיזי. ברובד הרגשי, ההתמכרות עשויה להתרחש כאשר בני אדם בתהליך של איזון עצמי. באם הוא חווה עצב, או כאב מסוים – הוא מאמין כי יכול "להחזיר את עצמו לאיזון", כדרך השימוש במה שההתמכרות מאפשרת לו, ובכך לחוות איזון, לעיתים אף תחושת סיפוק ושמחה (לטווח הקצר). בפועל, הדבר כמובן לא מאפשר , באמת, איזון פנימי, מלא ועמוק, ובטח שלא לאורך זמן. על כן, באם יחזור האדם על הטקטיקה הזאת, הוא יגלה שאין הוא משיג איזון רב יותר לאורך זמן, אלא ממשיך לשלם את המחירים שההתמכרות מבקשת ממנו, כדי להמשיך לקבל את אותו וויסות רגשי מהחלת התבנית הישנה (דפוס ההתמכרות).

ברובד הפיזי, באם מדובר בחומרים מסוימים: כמו - אלכוהול וסמים וכיוצא בזה – אפשר שהגוף יפתח מידה מסוימת של עמידות ו/או תלות בהם, ועל כן, בהיעדרם – תיווצר תחושה של חוסר איזון, חוסר נוחות, ואף תחושות של גמילה ורצון להכניס את החומר למערכת, כדי לאפשר לגוף "לאזן את עצמו". על כן, תוך שהגוף "חושב", שזה מה שהוא צריך כדי לחזור לאיזון או בריאות, וישדר סימנים של מצוקה, ניתן יהיה לחוות חוסר נוחות במידה משתנה, עד יעבור מצב.

כמה מילים על תחלואה כפולה: לעתים, אדם שמכור לחומרים פסיכואפקטיביים , סובל גם מהפרעה נפשית. במצב כזה נוצר " מעגל קסמים" : ההפרעה הנפשית מעוררת את הצורך בשימוש בחומרים פסיכואפקטיביים. והשימוש בחומרים פסיכואפקטיביים גורמים ומעצימים את ההפרעה הנפשית. ההתמכרות לצד הסבל הנפשי מביאה לסבל כפול, להתמודדות כפולה. במקרים כאלו נמליץ להגיע למרכזי ME לאבחון וטיפול ע"י פסיכיאטר שמומחה לתחלואה כפולה.

יש כזה דבר התמכרות בריאה? הכול שאלה של מינון

לעיתים אנשים שוגים בהגדרה של "התמכרות בריאה"  , פעילות בריאה כמו ריצה (אנדורפינים), או פעילות ספורטיבית אחרת שממכרת  – שכן הדבר יכול לספק סטייט רגשי מסוים, ואף איזון כימיקלי – שהאדם מנסה לייצר עבור עצמו, כדרך הפעילויות שהוא לוקח בהן חלק. על פניו מדובר בפעולות לא מזיקות, השאלה העיקרית היא המינון והמחירים שמשלמים, שכן אלו ואחרות נחשבות לפעילויות פרודוקטיביות, אך למעשה, אם לאדם יש תלות בכך, והוא מזניח תחומים אחרים מחייו, וקיימת השפעה על תפקודי חייו, אך הוא מרגיש שיכולת השליטה אינה אפשרית ואינו מסוגל להפסיק אזיי מדובר בהתמכרות מזיקה למרות שהפעילות תוגדר כבריאה.

באם יש עניין ורצון להחזיר את איכות החיים – אפשר לקבל עזרה מקצועית, כדי לקבל ליווי מקצועי בדרך לריפוי מלא. טיפול יכול לכלול זיהוי הטריגרים להתמכרות, איתור הצרכים האמיתיים, בתהליך הטיפולי מומלץ להגיע לשורש הכאב, שמוביל ומניע את האדם לשלוח ידו לעבר מושא ההתמכרות, במטרה להימנע מכאבו. בהינתן מפגש ועיבוד הכאב, הדחף הממכר יכול להיחלש עד כדי שיחלוף. זה, ושלל עמודי תווך תרפויטיים שונים, יכולים לתמוך את האדם לריפוי התבניות הישנות.

אנחנו מודעים ומבינים עד כמה קשה לעשות את הצעד הראשון לקראת מימוש רצונך לחזור לשליטה ולאיכות חיים. אנחנו כאן להושיט לך יד , על מנת לסייע, לכוון, לייעץ ובעיקר לטפל.

 

טיפול בהתמכרות במרכז ME צוות המומחים של מרכז ME לטיפול רגשי מספק מעטפת טיפולית בהתאמה אישית .  זמינות שירותי המרכז גבוהה ואנו מקפידים על שמירת חיסיון רפואי ותיאום מלא בין כל הגורמים במטרה לספק את התוצאה המיטבית. המומחים שלנו ימליצו על תכנית טיפולים בהתאמה אישית.

התקשרו אל המומחים של ME 5806*

מוזמנים לצור איתנו קשר

מוזמנים לשתף:

צרו קשר
close slider
me-מרכזים לטיפול רגשי

הדרך שלכם לשיפור איכות החיים הרגשיים שלכם ושל היקרים לכם מתחילה כאן ועכשיו

מוקד מידע וזימון תורים:

Call Now Button