me-מרכזים לטיפול רגשי

מוקד מידע וזימון תורים:

5806*

Search
Close this search box.

איך לספר לילדכם שהוא אוטיסט?

הורים רבים מתמודדים עם ההחלטה מתי וכיצד לספר לילד שלהם שהוא אוטיסט. זהו שיחה חשובה שיש לערוך בצורה זהירה ומכבדת, תוך התחשבות בגיל הילד, בהבנת העולם שלו וברגשות שלו. האבחון של אוטיזם הוא רגע מטלטל עבור הורים וילדים כאחד. ההורים מתמודדים עם תחושות של כאב, פחד וחרדה, בעוד שהילדים עשויים להיות מבולבלים, כועסים או מאוכזבים. חשוב לזכור שהאבחון אינו אומר שהילד לא יהיה מאושר או מוצלח בחיים. עם זאת, הוא מצריך הבנה וקבלה של הצרכים הייחודיים של הילד.

הנה כמה טיפים איך לספר לילד שלכם שהוא אוטיסט:

התחילו בגיל הנכון

ילדים צעירים יותר עלולים שלא להבין את המשמעות של אוטיזם. ילדים גדולים יותר עשויים להיות מסוגלים להבין יותר, אבל הם עדיין עשויים להרגיש מבלבלים או מוטרדים. הורים צריכים להחליט מתי הם חושבים שהילד שלהם מוכן לקבל את ההודעה.

מצאו את הזמן והמקום הנכון

חשוב למצוא זמן ששניכם רגועים ושיש לכם הרבה זמן לבלות ביחד. השתדלו למצוא מקום פרטי שבו אתם לא תפרעו.

היו כנים ותמציתיים

אל תנסו להסתיר את האוטיזם מהילד שלכם או לתת לו מידע שגוי. היו כנים לגבי מה זה אוטיזם, אבל אל תתנו לו יותר מדי מידע בשלב אחד.

הדגישו את החוזקות של הילד שלכם

חשוב להדגיש את החוזקות של הילד שלכם, כמו גם את האתגרים שהוא עשוי להתמודד איתם. זה יעזור לו להרגיש טוב יותר לגבי עצמו ויעזור לו להבין שהוא לא לבד.

היו מוכנים לענות על שאלות

הילד שלכם עשוי לשאול שאלות רבות על האוטיזם. היו מוכנים לענות על השאלות שלו בצורה פתוחה והוגנת.

היו תומכים ועוזרים

הילד שלכם עשוי להרגיש מבולבל או מודאג לאחר שהוא למד על האוטיזם שלו. חשוב להראות לו שאתם תמיד שם בשבילו ותומכים בו.

הנה דוגמה לשיחה שיכולים הורים לנהל עם ילדם על אוטיזם:

  • "אנחנו רוצים לדבר איתך על משהו חשוב. אנחנו יודעים שאתה לא כמו רוב הילדים, ואנחנו רוצים לוודא שאתה מבין למה."
  • "יש משהו שנקרא אוטיזם, וזה משפיע על הדרך שבה אנשים מתקשרים, מתנהגים וחושב.
  • זהו מצב שלא משתנה . ויש הרבה אנשים נהדרים עם אוטיזם."
  • "אתה תמיד תהיה הילד שלנו, ואנו אוהבים אותך בדיוק כמו שאתה. אנחנו רוצים להבטיח לך שאנחנו כאן כדי לעזור לך בכל מה שאתה צריך."

השיחה הזו היא רק התחלה. חשוב להמשיך לשוחח עם הילד שלכם על אוטיזם ככל שהוא גדל. זה יעזור לו להבין את עצמו טוב יותר ויאפשר לו לבנות את הביטחון העצמי שלו."

אנחנו כאן בשבילכם ולמענכם ללוות אתכם במסע זה - לקבלת הדרכה הורית ליווי וייעוץ מקצועי אתם מוזמנים לפנות לתיאום פגישה 5806*

אבחון אוטיזם למבוגרים

בשלבים הראשונים לחייו של כל ילד, הוא או היא עוברים סדרה ארוכה של בדיקות ובחינות רפואיות, השוללות אפשרויות למחלות או תסמינים רפואיים רבים. אולם, הורים רבים עדיין מרגישים כי תהליך ההתפתחות של הילד שלהם, לא עומד בקנה אחד עם התהליך הנורמטיבי אותו עוברים ילדים אחריו בסביבתו. בכדי לבחון את המצב לעומק, ניתן לבצע אבחון אוטיזם אותו עורכים אנשי המקצוע המתאימים. האבחון ייצור לכם תמונת ראי מלאה של תפקודו הקוגניטיבי, הרגשי, והנפשי של ילדיכם, ויעזור לכם למצוא פתרונות ראויים לבעיה. על כן, הפנייה לצוות הטיפולי של מרכז המומחים ME, היא החלטה שתוכל לשנות את החיים של הילד שלכם ושל כלל המשפחה, לטובה.

אבחון אוטיזם באופן פרטי

קצב ההתפתחות של אדם המתמודד עם בעיות כמו אוטיזם הוא אחר, כאשר תהליך פיתוח המיומנויות שלו עלול לקחת זמן רב. כמו כן, האתגרים בדרך הם רבים מאוד. אצל ילדים, הדבר בא לידי ביטוי בפיתוח כלים שפתיים ותקשורת בין-אישית. אבל, יש לא מעט ילדים שלא נדרשו לבצע אבחון אוטיזם בגיל צעיר, משום שלא היו אינדיקציות לבעיות התפתחות. בבגרות, הפערים הלכו והתפתחו, השינויים הפכו לקיצוניים וההבדלים לוויזואליים. ועל כן, מומלץ לעבור אבחון אוטיזם, בכדי לברר מה הוא המקור לאתגרים עמם הם מתמודדים. האבחון מעניק הבנה מקצועית ואישית, לכלל התפקודים האישיים, הבין-אישיים, המוטוריים והקוגניטיביים ומאפשר לקבל את תמונת המצב המלאה, נכון לעת זו. על בסיס תוצרי האבחון, אפשר למקם את המטופל על הספקטרום האוטיסטי, ולהעריך מה היא מידת החומרה של הבעיה ואף ליצור תוכניות טיפולים המותאמות למצב התפקודי.

לא צריך לחשוש – אבחון אוטיזם יהיה לכם לעזר

הורים רבים חוששים לגשת לבצע אבחון אוטיזם בשל הסטיגמה החברתית הנלווית, אבל חשוב שתדעו – אבחון על רצף אוטיזם הוא שלב קריטי שיכול לעזור לכם לקבל את הטיפול הדרוש לצרכים של ילדיכם, ולקדם את ילדיכם לעבר חיים בוגרים ועצמאיים עד כמה שאפשר. על מנת לקבל את הטיפול המתאים ביותר לילדיכם ואת התמיכה הדרושה לכם, הצוות המקצועי של מרכז המומחים ME יסייע לכם לבצע אבחון מקיף. עם קבלת התוצאות תוכלו ליישם את הצעדים הנדרשים על מנת לבסס לילדיכם הרגלי חיים מתאימים לרמת התפקוד שלו ולאפשר יציאה אל החיים הבוגרים בצורה מאורגנת ומסודרת.

מוזמנים לשתף:

צרו קשר
close slider
me-מרכזים לטיפול רגשי

הדרך שלכם לשיפור איכות החיים הרגשיים שלכם ושל היקרים לכם מתחילה כאן ועכשיו

מוקד מידע וזימון תורים:

Call Now Button