me-מרכזים לטיפול רגשי

מוקד מידע וזימון תורים:

5806*

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיפול קוגנטיבי התנהגותי במבוגרים

במסגרת סל הטיפולים הרחב של מרכז מומחים ME לטיפול רגשי, אחד הטיפולים אשר קוצר הצלחה מרובה וזאת משום תוצאותיו המוצלחות הינו טיפול קוגנטיבי התנהגותי במבוגרים. טיפול זה אשר מתאים לגילאי 21 פלוס, הצליח להפוך את חייהם של מטופלים רבים לאיכותיים יותר. במרכז ME כל אדם אשר יגיע אלינו בבקשה לעזרה יעבור בדיקת התאמה ויוחלט האם טיפול CBT למבוגרים הוא אכן הטיפול המתאים לאותו מבוגר. באם המסקנה תהיה שאכן טיפול סי.בי.טי מבוגרים הינו המתאים ביותר, המטפלים שלנו, מומחים בעלי שם וניסיון רב שנים יתחייבו לעזור גם לכם לפתור בעיות והתנהגויות בעייתיות בחייכם ולעזור לכם לעלות על דרך המלך. אנו מאמינים שרוב האנשים מסוגלים להגיע לאיכות חיים משובחת הנשענת על צורת חשיבה מציאותית וחיובית וזאת באמצעות שיטת הטיפול הנכונה. במאמר זה נפרט אודות טיפול CBT כאמצעי להגיע לכך.
טיפול-קוגנטיבי-התנהגותי-במבוגרים

טיפול קוגנטיבי התנהגותי – מהו?

טיפול קוגנטיבי התנהגותי אשר מוכר גם כטיפול CBT (Cognitive Behavioral Therapy),  הינו טיפול קצר וממוקד הכולל עד עשרים מפגשים. טיפול זה מערב בתוכו יישום של שתי שיטות. השיטה ההתנהגותית והשיטה הקוגניטיבית.

שיטה זו מוכרת כשיטה יעילה למגוון רחב של אנשים הסובלים מבעיות כמו למשל דיכאון, חרדות, פוסט טראומה, בעיות בדימוי העצמי ועד הפרעות קשב וריכוז. נכון לשנת 2021 טיפול קוגנטיבי התנהגותי במבוגרים זכה להצלחה רבה ולכן הוא מוגדר על ידי מטפלים ומטופלים רבים כאחת השיטות היעילות ביותר להקלה ולפתרון בעיות רגשיות וסימפטומים הנלווים לאותן בעיות.

טיפול CBT מבוגרים – מה עושים שם?

המחשבות של האדם משפיעות על הרגש שלו והרגש מוביל אותו לנהוג בצורה מסוימת אשר מחזקת את המחשבות שלו. דבר זה נמשך בלולאה אינסופית ופעמים רבות האדם נגרר לדפוסי חשיבה והתנהגותיים אוטומטיים אשר אינם משפיעים על אורח חייו ולא תמיד לטובה.

המטרה של טיפול קוגנטיבי התנהגותי במבוגרים , קרי, CBT מבוגרים היא לזהות את אותם דפוסי החשיבה השליליים והלא יעילים אשר חוזרים על עצמם וגורמים לו להתנהג באופן מסוים ולחוות פעמים רבות חרדות, פוביות  ועוד כל פעם שאותה סיטואציה חוזרת על עצמה. (כלב נבח על אדם בילדותו וכעת כל פעם שהוא ברחוב הוא מתמלא פחד ובועט בכלב או רץ הביתה משום חרדה מכלבים). השלב לאחר זיהוי אותו דפוס חשיבתי בעייתי הוא השלב בו המטופל יבין מדוע אותו דפוס חשיבה הוא כה שלילי או בעייתי ואיך הוא גורם לו נזק, כך שהוא משפיע על הרגש ועל ההתנהגות שלו.

רק לאחר הזיהוי וההבנה המטפל יעזור למטופל לעבוד על שינוי דפוס החשיבה השלילי בדפוס חשיבתי מועיל וחיובי, דבר אשר ישנה כליל את הרגשות של המטופל כלפי אותו אירוע או מצב ובהתאם גם את התנהגותו בזמן אמת. למשל "בחיים לא אמצא עבודה כי אני גרוע בראיונות" יהפוך ל - "אעבור קורס הכנה לראיונות, אשתפר, אצליח בראיון עבודה ואשיג את אותה משרה בה אני מעוניין".

המטרה היא להרחיק את החשיבה האוטומטית ולאמץ חשיבה מסתגלת. הצעד הראשוני תמיד יהיה לזהות את המחשבות האוטומטיות של המטופל ושל אמונות הבסיס שלו ולאחר מכן להתחיל לעבוד על שינוי של אמונות ומחשבות אלו באמצעות שיטות שונות, כמו למשל שיטת DTR , שבה מושם דגש על דברים שמפריכים קוגניציות מסוימות ומוצאים חלופות מתאימות לאלו או באמצעות שיטות אחרות, כמו למשל חשיפה לבעיה.

פתרון בעיות רבות באמצעות טיפול התנהגותי קוגנטיבי

פעמים רבות מטופלים מבוגרים סבורים שאם הם לא יעשו פעולה מסוימת, הם לא יזכו להצלחה במשהו מסוים בו הם מעוניינים. כלומר הם ניחנים בחשיבה דיכוטומית של שחור ולבן. יש מצבים של חשיבה רגשית, כמו למשל 'אני שמן, כי אני מרגיש שמן'. חשיבה שעיקרה קריאת מחשבות, כלומר, אם מישהו אומר א' הוא בטח מתכוון ל – ב' והתבססות על אסור לי לוותר לעצמי אפילו פעם אחת, כי אז לא אוכל להגיע להישגים וכן הלאה. יש מטופלים אשר מרגישים חרדה כל אימת שהם נדרשים לעבור בחינה ולכן הם מוצאים את עצמם בורחים מכיתת הבחינה ואינם מצליחים להשיג את אותה הסמכה מקצועית חשובה בה הם מעוניינים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי במבוגרים יכול לעזור ולפתור את הבעיות הללו ובהתאם להגיע לאותם הישגים בהם המטופל מעוניין.

חוזה בין המטפל למטופל – חובה!

חשוב לקחת בחשבון שטיפול התנהגותי קוגניטיבי למבוגרים יכול להצליח רק אם יתבצע מיון מוקפד לקביעת התאמה לטיפול זה ויוחלט על ידי המטפל כי אכן זהו הטיפול המתאים. תנאי נוסף להצלחת הטיפול הוא עריכת חוזה טיפולי עם המטופל בו הוא יהיה מחויב לתהליך לאורך כל הטיפול, כלומר גם למפגשים וגם לביצוע כל אותם תרגילים בין מפגשים. בנוסף, חשוב להבין שזהו תהליך בו שותפים המטפל והמטופל.

לסיכום, טיפול קוגנטיבי התנהגותי במבוגרים נועד להקל על המצוקה הרגשית נפשית שלכם באמצעות שינוי של דפוסי חשיבה אוטומטיים והתנהגויות. למעשה, המצוקה שלכם היא לרוב תוצר של המחשבות השליליות שלכם, מחשבות אשר מובילות לרגש המוגדר כשלילי וזו שמוביל בסופו של דבר להתנהגות בעייתית.

בכדי לשנות את הדברים, המטפל יעזור לכם לשנות את אותו רגש אוטומטי שלילי וזאת על ידי כך שהוא יראה לכם שהדפוס החשיבתי שלכם אינו רציונלי, שהוא לא רק שלא משרת אתכם אלא מונע מכם להגיע להישגים אישיים ושלווה נפשית. לאחר מכן הוא יעזור לכם לאמץ דפוסי חשיבה חיוביים יותר וזאת באמצעות שיחות, מודעות והתנסות .

מעוניינים להתחיל ולעבוד על פתרון הבעיות שלכם ולכבוש כל פסגה בה אתם מעוניינים בחייכם? המומחים של ME ממתינים לכם. לפרטים נוספים חייגו 5806*

מוזמנים לצור איתנו קשר

מוזמנים לשתף:

צרו קשר
close slider
me-מרכזים לטיפול רגשי

הדרך שלכם לשיפור איכות החיים הרגשיים שלכם ושל היקרים לכם מתחילה כאן ועכשיו

מוקד מידע וזימון תורים:

Call Now Button