me-מרכזים לטיפול רגשי

מוקד מידע וזימון תורים:

5806*

Search
Close this search box.

טיפול CBT לילדים

אחד מסוגי הטיפולים המומלצים ביותר לילדים אשר סובלים מבעיות שונות וזאת משום יעילותו הרבה הוא טיפול CBT לילדים. במאמר זה נרשום בפניכם את כל הקשור אל טיפול זה המוצע על ידי המומחים של מרכז ME. התחילו לקרוא
טיפול-סיביטי

האם הטיפול מתאים לילד שלי?

כאן מדובר על שיטת טיפול התנהגותית קוגניטיבית המתאימה לילדים אשר סובלים מחרדות שונות, כמו למשל חרדה חברתית וחרדת בחינות. ילדים אשר סובלים מפוביות מסוימות, מהפרעות פאניקה, מ – OCD (הפרעה טורדנית כפייתית), PTSD (הפרעת פוסט טראומה), הפרעות בשינה, חרדות כלליות ולילדים אשר סובלים מהפרעת קשב וריכוז וכתוצאה מהפרעה זאת מתקשים בוויסות ההתנהגותי וחווים קשיים חברתיים. כלומר, הפרעות אשר מפריעות לילד בתפקודו היומיומי. טיפול CBT לילדים אידיאלי ככלי טיפולי במקרים של אתגרים רגשיים אצל הילד. בנוסף, פעמים רבות הצוות החינוכי בבית הספר או ההורים פונים אל מטפל בתחום ה – CBT לילדים משום  בעיות התנהגות של הילד בבית הספר, הפרעות קשב, הפרעות הקשורות אל הספקטרום האוטיסטי, נידוי חברתי והפרעות התפתחותיות שונות.

מה חשוב שאדע טרם קבלת החלטה?

הורים רבים אינם בטוחים האם טיפול זה או אחר הוא זה המתאים לילדם ומעוניינים לבחור בטיפול ובמטפל הנכוניםביותר. במרכז ME תמצאו מטפלים מומחים בעלי ניסיון רב שנים באבחון ושיטות טיפוליות שונות בילדים. מטפלים אשר מוסמכים גם בטיפולי  CBT בעלי ידע מקצועי ורקע טיפולי עשיר בתחום, כך שאותו הורה אשר מגיע אלינו עם ילדו יוכל להיות בטוח שהוא מגיע אל מטפל מוסמך ולא אל שרלטן. המומחים שלנו ישוחחו עם הילד, ישמעו מההוריםאודות האבחונים שלו, ההיסטוריה הרפואית וההתפתחותית שלו ובהתאם הם ימליצו להורים על שיטת הטיפול המתאימה ביותר או האם שיטת טיפול CBT לילדים היא השיטה המתאימה ביותר לילדם והבעיה ממנה הוא סובל. אם הילד אובחן ברשת ME – הם ימשיכו לעבוד עם הפסיכיאטר בשיתוף פעולה ועבודת צוות לתכנית ממוקדת מטרות ויעדים.

בנוסף, חשוב שההורים יכירו את הנקודות החשובות אודות שיטה זו טרם הם מקבלים החלטה:

  • יעילות – שיטת הסי.בי.טי היא אחת השיטות היעילות ביותר לטיפול בילדים ואחוזי ההצלחה שלה גבוהים.
  • גילאים – טיפול CBT לילדים יעיל גם לילדים צעירים מגיל 12 וזאת באם המטפל מוסמך לטיפול בילדים בגילאים צעירים אלו. מתחת לגיל 12.
  • קצר מועד – שיטה זו תחומה בזמן וידועה כשיטת קצרת מועד. 12-20 מפגשים טיפוליים ולמרות זאת ניתן להמשיך ולטפל בילד גם לאחר מכן.
  • פרמטרים – ישנם גורמים שונים אשר ישפיעו על כל הקשור אל משך הטיפול, כמו למשל מצב המטופל, אישיות המטופל, סוג ההפרעה, חומרת הסימפטומים, רמת התמיכה של המשפחה בו בעת התהליך, משך ועוצמת הסימפטומים ועוד.
  • הדרכות הורים – בגילאים צעירים תמיד יתקיימו הדרכות הורים וזאת על מנת ללמד את ההורים כיצד להשתמש בכלים שונים עם הילדים בבית ובסיטואציות שונות.

טיפול סי.בי.טי – כיצד הוא מתבצע?

  • שלב ראשון – בירור אודות הבעיה איתה מתמודד הילד ובהתאם הגדרת הטיפול והתוצאה הרצויה. חשוב לדעת שכאשר מדובר על ילדים, שיתוף הפעולה בין ההורים למטפל היא בגדר חובה ותתרום רבות להצלחת הטיפול. באותו שלב ראשוני, המטפל יברר לא רק מהי הבעיה אלא גם מתי היא החלה, כיצד היא משפיע על חיי הילד וכיצד הילד רואה את הבעיה.
  • שלב שני – בשלב זה המטרה היא לזהות את כל אותן מחשבות וכל אותם רגשות אשר משפיעים על תגובתו של הילד לסיטואציה מסוימת, כלומר על התנהגותו. במקביל, המטפל ילמד מהי רמת החרדה של הילד וכיצד היא משפיעה עליו. כיוון שמדובר על ילד, תהליך זה של למידה והערכה יעשה באמצעות משחקים וזאת על מנת שהילד יוכל ליהנות מהטיפול ולהתחבר אליו ואל המטפל. לאחר שמבינים מה הילד מרגיש ניתן להתחיל ולעבוד על חשיבה מציאותית יותר וזאת על ידי נקיטת אמצעים שונים.
  • שלב שלישי – המטפל יתחיל ביישום הדברים. לרוב, מדובר על חשיפה הדרגתית של הילד לאותו גורם ממנו הוא נרתע, כאשר בתחילה זה יהיה בחדר המטפל, לאחר מכן בסביבה הטבעית שלו ולאחר מכן העבודה תיעשה עם ההורים בביתו של הילד, כלומר בסביבתו הטבעית וזאת בנוסף אל שיטות הרפיה אותם ההורים יתבקשו לתרגל בבית יחד עם ילדם וזאת על מנת שברגע האמת, הילדים ידעו כיצד להרגיע את עצמם על ידי הרפיה.

לסיכום , טיפול CBT לילדים ומתבגרים יכול להועיל רבות למתמודדים עם קשיים נפשיים והתנהגותיים.  באמצעות שיטת טיפול זאת הילד ילמד באופן חווייתי ומעשי כיצד להתמודד עם סיטואציות שונות שבעבר הובילו אותו למתח ובעיות. כאן החיזוקים החיוביים, הסביבה התומכת ולמידת טכניקות שונות  יובילו לתוצאה הטובה ביותר.

מעוניינים להפוך את החיים של ילדכם לפשוטים יותר? טיפול CBT לילדים , טיפול קצר מועד אשר מוביל לתוצאות! למידע נוסף ניתן לפנות אל המומחים של ME ב - *5806

מוזמנים לצור איתנו קשר

מוזמנים לשתף:

צרו קשר
close slider
me-מרכזים לטיפול רגשי

הדרך שלכם לשיפור איכות החיים הרגשיים שלכם ושל היקרים לכם מתחילה כאן ועכשיו

מוקד מידע וזימון תורים:

Call Now Button